Różne

Nowa strona Biblioteki

W dniu dzisiejszym ruszyła nowa strona Biblioteki. Zapraszamy do oglądania.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sannikach

09-540 Sanniki

Godziny pracy:

7.30-15.30

9.00-17.00

O Bibliotece

Z informacji spisanych w Kronice Biblioteki przez bibliotekarkę Panią Irenę Śmiałowską wynika, że Biblioteka Publiczna w Sannikach powstała już w 1937 r. częściowo z funduszy gminnych, częściowo ze składek społecznych. Początkowo mieściła się w Urzędzie Gminy, później w Szkole Podstawowej. Księgozbiór liczył 300 wolumenów. Również w Szkole Podstawowej w Czyżewie była biblioteka, która dysponowała 100 wolumenami, zakupionymi przez Komitet Rodzicielski.
Po wyzwoleniu, w 1945 r. Biblioteka Gromadzka wznowiła swoją działalność. Pierwszą bibliotekarką była Pani Maria Malatyńska - nauczycielka w miejscowej szkole, w której mieściła się ta biblioteka.
W każdym roku wzrastała liczba czytelników i punktów bibliotecznych. Następną bibliotekarką była Pani Irena Śmiałowska, która przepracowała w bibliotece około 30 lat. W 1978 r. odeszła na emeryturę, a kierownikiem biblioteki została Pani Wiesława Waśniewska, która w 2013 roku odeszła na emeryturę.  Kilka razy biblioteka zmieniała swoje lokum. Od 19 marca 1990 r. Gminna Biblioteka Publiczna mieściła się w Sannickim Pałacu.
Od 10 października 2009 Gminna Biblioteka Publiczna mieści się w nowo otwartym budynku przy ul. Wólczyńskiej 75 w którym mieści się Przedszkole Samorządowe,Gminny Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Centrum Kształcenia na odległość.
Na terenie Gminy Sanniki działa Gminna Biblioteka Publiczna i Filia Biblioteczna w Osmolinie. Biblioteki finansowane są ze środków samorządowych. Filia Biblioteczna w dniu 1 września 2004 r. zmieniła swój lokal, wcześniej mieściła się w prywatnym domu natomiast odkąd została przeniesiona mieści się w Szkole Podstawowej  im. Jana Pawła II w Osmolinie.
Oprócz podstawowej działalności biblioteki, jaką jest gromadzenie, opracowanie i upowszechnienie czytelnictwa,biblioteka prowadzi działalność oświatową
Gminna Biblioteka Publiczna w zakresie upowszechnienia książki współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Przedszkolem Samorządowym i ze szkołami na terenie gminy.
Biblioteka jest współorganizatorem konkursu recytatorskiego im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”. Już od 35 lat odbywają się w gminie eliminacje rejonowe tego konkursu w którym biorą udział  dzieci i młodzież ze szkół z gmin: Sanniki, Pacyna,Iłów, Osmolin, Szczawin Kościelny. Aby pozyskać w przyszłości nowych czytelników GBP i Filia prowadzi spotkania bajkowe z dziećmi z miejscowego przedszkola.